YÜCE BASINIMIZIN HALLERİ…

Amerikan başkanı kim olacak sorusu Amerikalılar kadar bizlerin çenesini ve zihnini yorar. Koca koca adamlar/kadınlar büyük laflar ederek dramatize ederler dört yılda bir yinelenen bu tiyatroyu.
Sözde tartışmalar, zaman zaman bize benzeyen düzeysizlikler hiç hükmündedir. Amerika Birleşik Devletleri ne yaptığını bilen, tasarımları olan bir derinliğe sahiptir.
Başkan seçimi vitrine manken koymaktan öte anlam taşımaz!
Bizdeki başkanlık tartışmalarının yarattığı algının tersine Amerikan Başkanı kudreti sınırlı bir figürdür. Kısacası başkan görkemli Amerika’nın göze görünen, kulağa seslenen ete, kemiğe bürünmüş unsurudur.
Gelelim bize!
Amerikan Başkanlık seçimleri bizim balonlaştırılan yüce basınımızın zavallılığını göstermesi bakımından işe yaradı diyebiliriz.
Örneğin, anketlere teslim olduğu anlaşılan en çok satışlı gazetemiz anlaşıldığı kadarı ile manşeti geceden hazırlamış.

clinton-kazandi
Yetinmemiş!
Baskıya girmiş! Bugün gazete dağıtıcılarında “Clinton Kazandı!” haberiyle yerini aldı. Bugüne kadar para verip satın aldığımı anımsamadığım bu gazeteden bir tane satın almaktan alamadım kendimi. En azından yıllar sonra bakıp gülümsemek için!
Küçük bir yanılgı mıdır? İlk bakışta böyle de görülebilir! Bu küçük yanılgının Türkiye’deki yandaş medya gövdesini bir yana bırakarak ana akım medya adı altında kamuoyunu yönlendirdiğini, ona rehberlik ettiğini düşündüğümüzde zavallılığın ve sefaletin boyutu daha iyi anlaşılacaktır.
Necip basınımızın hallerinden bir örnek daha!
Sabah uyanır uyanmaz sonuçlara göz atmak istedim. Yöneldiğim kaynak bizde çok da adı geçmeyen, sözü edilmeyen bir medya organı sabah 6.30 dolaylarında Trump’ın ipi göğüsleyeceğini yazmaktaydı. Aynı saatlerde şöhretli CNN Clinton’un önde olduğunu yazarken; bizim sabah izlencelerinde Trump’ın önde olduğunun anlaşılması (belki de kabullenilmesi) için yarım saat beklemek gerekti.
Bizim medyanın eğretiliğini ortaya koyması bakımından çok fazla iş gördü son başkanlık seçimi.
Trump’ın seçilmesi şaşırtıcı olsa da; olumlu ya da olumsuz bağlamda önemsenecek boyutta bir değişim yaratmayacaktır.

screenshot_1
Herkesin içi rahat olsun!
Bundan 8 yıl önce seçildiğinde Obama için Van’da kurbanlar kesildiğini yazmıştı gazeteler. Aradan geçen iki dönemde Amerikan emperyalizmi hız kesmek şöyle dursun azılı Cumhuriyetçilere rahmet okutacak boyutlara ulaştı.
Kendisine gerçekleri değil de duyguları rehber alan yüce basınımız bugünkü gaflarıyla tarihe geçti. Elbette olumsuz anlamda…

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s