HALEP

1335938_940x531Halep 5 yıl aradan sonra yeniden ait olduğu ülkenin, Suriye’nin denetimine girdi. İçimizin kan ağladığı bugünlerde iç ferahlatıcı bir haberdir. Buna karşılık, bölgenin ve dolayısı ile de ülkemizin çıkarlarına da aykırı biçimde teröristlerin denetimine girmesine katkıda bulunan ülkemiz yöneticilerinin özeleştiri zamanı gelmiştir.

Fırat Kalkanı harekatı ile geçmişin hatalarını biraz olsun silen yönetenlerimizin bundan böyle de doğrularını çoğaltmaları dilenir. Bölgemizdeki dostlarımızın sayısı artırabilmenin başka yolu yoktur.

Anadolu Türk yurdu olalı 1000 yıl oldu! Bin yıl boyunca hemen her alanda sayısız değişikliğe tanıklık eden insanlığın gündeminde değişmeyen bir şey varsa o da bölgesel ve küresel ilişkilerdir.

“Anadolu için Suriye’ye, Suriye için de Anadolu’ya egemen olmak önde gelen güvenlik koşuludur!” (Anadolu Selçuklu Devleti tarihiyle ilgili bir kitaptan alıntıdır)

Bir başka örnek!

Anadolu Selçuklu devletininin ilk iki sultanı yaşamlarını bu bölgeye egemen olma savaşlarında yitirmiştir.

Bir yanlışlığa yol açmadan belirtelim! Egemenlik o yıllarda vazgeçilmez şekilde savaşla olabilirken günümüzde bölgesel işbirliğiyle de sağlanabilmektedir. Başka deyişle uzaklardan gelerek bölgeyi işgale girişenlerin değil bölgenin çıkarlarının bekçisi olunmalıdır!

Beş yılı aşkın zamandan sonra gerçek sahibine geri dönen Halep’te sağlanan başarının Türkiye’nin yüzünü biraz olsun bölgeye dönmesiyle de ilintili olduğu kesindir.

Ülkemizde patlayan bombaları durdurma, topraklarımızın bir bölümüne göz koyan haydutluğa engel olma ve bölgemizde akan kanı durdurma fırsatı doğmuştur. Bu noktada bir kaç aydır Suriye işgalcilerine sırtını dönen Türkiye’nin utangaçlığını yenip Suriye ve diğer bölge ülkeleriyle daha sıkı işbirliğine girmesi başındaki bölücü terör derdini savuşturmada önemli adım olacaktır!

Halep’in alınması Suriye-Rusya birlikteliğinden öte bölge adına bir başarıdır!

Kutlu olsun!

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s