ÖLDÜRÜLEN ELÇİ BİRLEŞEN ÜLKELER

12309247_10153694502673363_134202740_n

 

Elçilerin korunması bir yana öldürülmesi ortaçağda sıkça rastlanan bir durumdu. Modern çağda ise ülkeler arası ilişkiler ne olursa olsun; elçilerin dokunulmazlığı, saygınlığı ve emanet olarak kabul edilip korumaya alınması üzerinde uzlaşılmış tartışmasız bir konu!

Türkiye’nin kalbinde bir büyükelçinin siyasi cinayete kurban gitmiş olması hemen tümümüz için utanç kaynağıdır.

Öncelikle şair Hüseyin Haydar gibi Büyük Rus milletinden özür dilemeliyiz!

Rusya dönemsel değişiklikler gösterse de kadim komşumuz ve dostumuz! Bugünkü varlığımızı borçlu olduğumuzu söyleyebileceğimiz az sayıdaki dostumuzdan birisi olarak da görmeliyiz Rusya’yı.

Bu satırları yazdığım sırada medyaya yansıtılan haberler kaygımı artırıyor. Saldırganın aynı zamanda polis olması işin ciddiyetini katlayan bir başka unsur. Ev arkadaşı, anası, bacısı gözaltına alındı haberleri ön almaya başladı basında.

Bu gibi haberlerin kamuoyunun dikkatini asıl olaydan uzaklaştırma riski taşıdığı söylenebilir.

Son zamanlarda Türk basınına yansıyan Halep haberleri de sorgulanmalıdır. Beş yılı aşkın süredir var olan haydutluğun sona erişini Halep’te katliam olarak veren basının kendisini sorgulaması gerekir.

Halep’te katliam değil kurtuluş vardı oysa! Halep’in emperyalist kuklalarından temizlenmiş olması yerine Halep’te katliam gibi zorlama haberler Rus büyükelçiyi öldüren anlayışı haklı çıkartan bir iklim oluşturmuştur.

Emanete hıyanet onursuzluğu ve üzüntüsüyle sarmalandığımız bu kötü gecenin bir tesellisi var!

Özellikle Rusya tarafından yapılan açıklamalar sağduyu ekseninde şekilleniyor. Türk-Rus yakınlaşmasıyla çevremizdeki haydutlukları tehlikeye giren emperyalizmin alçak saldırısı karşısında soğukkanlı olabilmek bu gecenin biricik kazancıdır.

Bize düşense bu olaydaki hatamızı kabul edip, devlete yaraşan bir duruş göstermektir. Rusya ve Suriye başta olmak üzere bölgeyle işbirliğini derinleştirmek Türkiye’ye düşen önde gelen görevdir.

Pek çok büyükelçisi ve dış temsilcisini uzaklarda benzer saldırılar sonucu yitiren Türkiye’nin başına bu akşam gelen olay fazlasıyla ironiktir.

Komşu ve dost Rus halkının başı sağolsun! Özürlerimizin kabulü dileğiyle…

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s