BİR KEZ DAHA CHARLİE HEBDO

c0yjx9iw8aaz_al

Düşmekte olan bir uçakta bulunabilecek herkesin gösterebileceği sıradan tepkiyi gülmece konusu yapmak Charlie Hebdo’ya şan, şeref kazandırmamış!

Charlie Hebdo geçtiğimiz yıllarda vahşi bir saldırıya uğramıştı. Önemli çizerlerini yitirdiği bu saldırıyı izleyen günlerde dünyadan “Hepimiz Cahrlie Hebdoyuz” haykırışı yükselmişti. Hiçbir gerekçe cinayeti haklı çıkartmaz diyerek farklı bir açıdan yaklaşmıştım olaya! Mayınlı bir alana girdiğimin farkındaydım. Ama, bu alana girmekten de alıkoyamamıştım kendimi!
Tıpkı düzyazıda olduğu gibi çizgide de özenli olmak gerekiyor!
Yazıdaki bir sözcüğünüzün açabileceği derin yarayı iyileştirmek ne denli zorsa; çizgiye yansıyan hoyratlık da benzer bir sonuca yol açabiliyor.
Charlie Hebdo kendince çizdiği özgürlük sınırları içinde inançları incitmeyi sıradan bir davranış gibi görebilir. Fransa’da ya da Avrupa’nın her hangi bir yerinde önemli bir soruna yol açmayabilir bu yaklaşım! Ancak, dünyanın geri kalanında trajik tepkilerin doğmasına yol açılabileceği akılda tutulmalıdır!
Siz istediğiniz kadar gülmece eleştiridir deyin! Sayıları milyarı aşkın insan topluluğu sizin algınıza sahip değilse çizgileriniz kendinize yönelen kurşunlara dönüşebilir. Bunu bir gerçeğin altını çizmek için yazıyorum!
Benzer hoyratlık düşen Rus uçağında bulunan ve sonsuzluğa uğurlanan Kızılordu Korosu üyeleri için de sergilenmiş ne yazık ki!
Neyse ki çizginin hedefindekilerin ölümcül tepki göstermeleri olasılığı yüksek değil!
Kızılordu Korosu gibi yaşamları boyunca sevgi ve saygı görmüş insanların ardından gösterilebilecek çok daha düzeyli tepkiler varken uçlara savrulmak anlaşılır gibi değildir!

Charlie Hebdo’yla ilgili yazılarım bağlantılardan okunabilir :
https://cumhuriyetciyorum.wordpress.com/2015/02/01/din-uzerinden/amp/
https://cumhuriyetciyorum.wordpress.com/2015/01/09/hepimiz-carliyiz/

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s