YILBAŞI

Yılın son gününde öğleye yaklaşan saatlerde İzmir’in kalbi Konak’ta yürüyorum. Sarıklı, şalvarlı, cübbeli, çember sakallı birkaç kişilik grup gelip geçenlere “tebligat” yapmaktalar. Son derece kibar ve efendi bir biçem sergilemekteler. Dağıttıkları bildiriler aracılığıyla Noel kutlamasının sakıncalarını anımsatıyorlar.
Tam bir yobaz iklimi!
Bakmayın bu tiplerin inceliğine ve nezaketine. Bulundukları ortama göre davranmakta ustalaşmış durumdalar!
Yaklaşık 30-40 dakika sonra aynı yoldan geri dönüyorum. Hareketlilik gözden kaçacak gibi değil! Polisler toplaşmış! Kendi aralarında konuşmakta olan tebliğcilerden birinin tartaklanmış olduğu anlaşılıyor. Polislerden birisi biraz ötedeki meslektaşını konuyla ilgili uyarıyor.
Akşam olmadan sosyal medyadan işin aslını öğreniyoruz. Meğer birileri bu tebliğci vatandaşlarımıza “hadlerini bildirmiş”!
Bu iklimde beklenecek bir gelişme! Hatta, kimilerinin hedeflediği bir durum olduğu da söylenebilir. Bu tartaklama ya da sataşma sosyal medyada “hadleri bildirildi” sözleriyle paylaşıldığına göre diğer tarafın da ortam ve güç dengesi elverdiğince çatışmaya, ayrışmaya hazır olduğunu anlayabiliyoruz bu olay örneğince.
Yeni yılın ilk gününün ilk saatlerinde dehşetle sarsılıyoruz!
Yobaz iklimin de güdülemesiyle ilk yorumlar “yaşam biçimine saldırı” doğrultusunda!
Bunu haklı kılacak o kadar çok gelişme var ki; böyle düşünenleri hak vermemek neredeyse olanaksız!
Yine de, görüntünün tümüne bakalım!
Bölgemizde yaşananlar ipucu verebilir!
Türkiye, İran ve Rusya bölgesel konularda tam bir işbirliği içindeler. Bu ülkelere Suriye’yi de eklemekte yarar var! Geçmiş yıllardaki hatalarla palazlandırılan köktendinci terör örgütleriyle birlikte etnikçi bölücüler de ağır hasarlı ve zarar görmüş durumdalar.
Geçen yıl boyunca gerçekleştirilen bombalı, silahlı vahşi saldırılar neredeyse nöbetleşeydi. Bir etnikçi bölücü bir köktendinci terör kendisini gösterdi.
Yılbaşı ve Noel zamanı köktendinciler için uygun zaman ve zemin yaratmıştı.
Tıpkı İzmir’deki “haddini bildirme” yanlışlığı gibi İstanbul Ortaköy saldırısı da ayrışma ve karşıtlaşma yaratmaya yöneliktir.
Türkiye şu anda doğal olarak terörün hedefi konumundadır. Bu konumlanışta ülkemizi yönetenlerin hataları tartışmasızdır. Ancak, Fırat Kalkanı Harekâtı’nın ülkemizi terörün her iki kaynağı tarafından boy hedefi yaptığı kesindir.
Toplumsal ayrışmayı derinleştirecek davranış ve yorumlardansa emperyalizmin ülkemiz ve bölgemiz üzerine hesaplarıyla bağlantılı düşünmek ve davranmak göz ardı edilmemesi gereken önemli bir ayrıntıdır!

Halep’te Yılbaşı Kutlaması yapılabilirken İstanbul’un kana bulanması herkesi düşündürmeli!

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s