ANAYASA MAHKEMESİ ÜZERİNE

anayasa_degisikligine_hayir_demek_hainlik_mi1322017917

Referanduma gün sayarken, ayrışma gerekçesi üretme konusunda uzmanlaşmış olduğumuz anlaşılıyor.
“Anayasa değişikliği paketi AYM’ye götürülmeli miydi?”
Paketin, TBMM görüşmeleri sırasında yaşanan sayısız olay anayasaya aykırılık içermekteydi. Bunları anlamak için hukukçu olmaya da gerek yoktu.
Ancak…
Günümüzde kavuşturulduğu yapı ve aritmetik, kapısında Anayasa Mahkemesi yazan bu önemli kurumun sıradan bir onay düzeneğine dönüştürülmüş olduğu gerçeğini göz ardı ettirmemeli!
Siyaset dışındaki kimi konu ve başlıklarda AYM’nin olumlu ve kamu yararı gözeten kararları olduğunu da yadsıyamayız! Ama, söz konusu siyaset olunca AYM’nin hukuksal düzlemde değil davranması, kıpırdanması bile söz konusu değildir.
Bu gerçek ortadayken CHP’nin AYM’ye gitme kararı almamış olması son derece yerinde bir tutumdur. Hem sonuç alınma olasılığı bulunmadığı hem de bu başvuru üzerinden kara propagandaya konu olacağı için!
Her ne kadar Evet çıksa bile dünyanın sonu sayılmayacak olsa da; Türkiye Cumhuriyeti’nin yazgısı artık Türk Milleti’nin elindedir. Bu bilinçle, var güçle çalışılmalı ve toplum daha fazla ayrıştırılmaksızın insanlarımız HAYIR’a ikna edilmelidir.
Evet takımının tepkilerine bakarak kolaylıkla söyleyebiliriz ki; HAYIR kuvvetleri azımsanmayacak bir çokluktadır. Olabildiğince az hatayla yürütülecek bir kampanya ülkenin birliği, dirliği ve varlığı yolunda HAYIR’lı bir sonuca erişmemize olanak verecektir.
“Neden AYM’ye başvurulmadı?” başlıklı anlamsız ve yararsız bir tartışmayla zaman yitirilmemelidir! Önümüzdeki 60 gün dolu dolu değerlendirilmeli, ülke karşı karşıya kaldığı yaşamsal ikilemden yine milletin oyuyla kurtarılmalıdır!
Ceyhun BALCI

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

“ANAYASA MAHKEMESİ ÜZERİNE” için 2 yorum

  1. Sayın Ceyhun Balcı, Tüm düşüncelerinize katılan Fakat bazılarına katkı sağlayan bir düşünür olarak izninizle bu düşüncelerinize katıldığımı ifade etmek isterim. Bu gün anormal ve çok kısa bir sürede Hedefe varacak doğru uygulamalar yapmak çok çok önemlidir. Bu nedenle, bazı köşe yazarlarının eleştirel yazılarına,bazı değerli katılımcıların, futbol’ örneklerine v.d. düşüncelerine katılmayı uygun görmüyorum. Çünkü, Komisyonda ve Genel kurulda kaçakta olsa yapılan görsel yayınlarla meraklı seçmen kitlesi yeterli bilgilerle donandı. Günümüzün Anayasa Mahkemesi maalesef tek adam dönemine kendisini uydurmuş durumda. Büyük bir olasılıkla zamanı da çok iyi ayarlayarak Yapılacak başvuruyu red edecektir. Bu ise, Tek adamlı rejim değişikliğini isteyenlerin kullanacakları mesnetsiz Propogandalarına ağırlıklı malzeme olacaktır. Diğer bir hususta, iki ay gibi çok kısa bir süreçte, çalışmalara olumsuz etki yapacaktır. CHP’ konum itibarıyla çok olumlu bir fırsat yakalamıştır. Zavallı Bahçeli, Savaşlarını Sakarya savaşına benzetmektedir. Doğrudur, ama Sakarya Meydan Muharebelerinin karşı kanadı Yunan kuvvetleri gibidir. Yenilgisi çok ağar olacak, Türkiye’den kaçacaktır. Şimdi, CHP 30 Ağustos 1922 Baş Kumandanlık Meydan Savaşını Başkomutan Mareşal Gazi Mustafa Kemal’ in başkanlığında ikinci kez kazanmak zorundadır. Bu fırsat Kaçırılmamalıdır!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s