HOLLANDA’YLA KAPIŞMAK

indir

Almanya, Hollanda ve onları izleyebilecek diğer Avrupa ülkelerinin tutumları anlaşılabilir ve kabul edilebilir değildir. Ana muhalefetin bu gelişmeler karşısında sergilediği tutum da son derece doğru ve yerindedir. Aşağılayıcı tutuma karşı milli duruş doğru olduğu gibi düşman yaratma ustalarının bu yolla oy devşirme cinliklerine de engel olmaktadır.

Bizim Dışişleri Bakanı’nın Hollanda’ya gürleyen sözlerini işitince keşke bir şeyleri bilmez olsaydım diye söylendim kendi kendime.

“Siyasi, askersel zaferler ne denli büyük olurlarsa olsunlar ekonomik zaferlerle taçlandırılmazlarsa, elde edilen zaferler devamlı olamaz, kısa zamanda söner”
(Mustafa Kemal ATATÜRK)

Umarım ve dilerim ki; Dışişleri Bakanı’nın gürlemesi iç kamuoyunu ayartma amaçlıdır. Diğer türlüsü başımıza bir iş daha açmaktan başka işe yaramayacaktır.

Hollanda 40 bin kilometre kare yüzölçümüne sahip, 17 milyon nüfuslu küçük ama dev bir Avrupa ülkesi. Kişi başına gelir 40 bin USD düzeyinde. Toprak yoksulu ve yoksunu bu küçük ama güçlü ülkenin yaklaşık 500 yıldır dünya fatihi olmak gibi bir özelliği var. Osmanlı baş aşağı giderken yönü hep yukarı olmuş bir ülkeden söz ediyoruz.

Mustafa Kemal Yunan’ı İzmir’de denize döktükten sonra huzur bulmayıp yukarıdaki sözleri edebildiyse nedensiz değildir. Belleklerinizi yoklarsanız yeryüzünde özgürlüğünü ve bağımsızlığını silah zoruyla kazanmış pek çok irili, ufaklı ülke olduğunu fark edersiniz. O uzun listedeki pek çok ülkenin adını söylemeye diliniz dönmez, pek çoğunun da böyle bir savaş verdiğini unutmuş bile olabilirsiniz.

Tarihten silinenlerin ortak hatası zafer sarhoşluğuna kapılmaları ve ekonomik bağımsızlığı gerçekleştirmeyi ciddiye almamış olmalarıdır.

Hollanda’yla ilgili başka bilgiler de paylaşılabilir. Onların içinden birisi ne demek istediğimizi bizden daha iyi anlatmaya yetip de artacaktır.

Bu toprak yoksulu ülkenin tarım ve hayvancılık alanındaki bütçe fazlası 45 milyar dolardır. Bu bilgiyi edindikten sonra köylerini boşaltmış; en iyi bildiği iş olan tarım ve hayvancılığı unutmuş, yetinmeyip karnını doyurmak için milyar dolarları ülke dışına gömenlerin esip, gürlemesinin oy avcılığından öteye geçmemesi dileğimi bir kez daha yinelemekten başka şey gelmiyor elimden.

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s