İRAN VE TÜRKİYE

İran diyecek olsam bu yazıyı okuyanların ezici çoğunluğunun zihninde mollalar, bağnazlık ve dinsel baskı canlanır. Bir ölçüde doğrudur. Ancak, “pek çok şey göründüğü gibi değildir” sözü de akıldan çıkartılmamalı derim. İran, göründüğü gibi olmayanlara iyi bir örnek olabilir.
İran, doğu komşumuz aynı zamanda. Aynı bölgeyi ve yazgıyı paylaşıyoruz. Aynı zamanda ülkemizin en eski sınır komşusudur. 1638’deki Kasrı Şirin Antlaşması’yla belirlenmiş olan İran sınırımız 400 yıldır değişmemiştir.

türkiye-iran
İran’ın adındaki din cumhuriyeti nitelemesi haklı olarak bizim ülkemizde pek çok kişide Türkiye’deki gerici ve dinci etkinliklerin bu ülkeden yönlendirildiği izlenimini besledi.
Ali Demirsoy’un yeni çıkan “Evrim” kitabında rastlamıştım. İran’da okullarda evrime ayrılan derslerin Türkiye’dekinden fazla olduğu bilgisine. İlk anda şaşırmış olsam da İran’ın özellikle nükleer güç olma yolunda attığı adımlar bu bilgiye şaşırmamamızı gerektirir.

 

Canınızı sıkmak pahasına bir bilgi daha paylaşmakta yarar var. Türkiye son düzenlemeyle evrimi öğretmekten vazgeçerek Suudi Arabistan ve Afganistan’la aynı çizgiye düştü. Bu çağda evrim öğretiminden vazgeçen, uzak duran bir dördüncü ülke yok ne yazık ki!

C_2r2q-XkAAlMNr
Haftalık Herkese Bilim Teknoloji dergisi de bu konuya değinmiş son sayısında. Biliyorsunuz ülkemizde evrime ayrılan süre zaten yetersizdi. Son düzenlemelerle önceki durum da mumla aranır hale geldi.

Dini kullanarak ve iklimi dinselleştirerek yönetsel gücünüzü katlayabilirsiniz. Uyumlu, uysal boyun eğen bir toplumsal yapı oluşturabilirsiniz. Ancak, bu yolla yapamayacağınız bir şey vardır. Çağdaş uygarlığı yakalamak! Kendi kendine yeten, başkasına el avuç açmayan bir gönenç ülkesi yaratmak!

 

Bir ironiyle karşı karşıyayız!
Adında İslâm Cumhuriyeti yazan İran, bilim alanında Anayasası’nda “laik, demokratik, sosyal hukuk devleti” yazan Türkiye’yle kıyasıya bir yarış içindedir. Türkiye, tıp alanındaki yayınlar bakımından öndedir! Ancak, fen bilimlerinin pek çok alanında İran yayın sayısı bakımından Türkiye’yi geride bırakmıştır.

Anımsanacağı gibi İran’ın uranyum zenginleştirme çalışmaları sonrasında bir nükleer güç olarak dünya sahnesine çıkması “ambargo” gibi bir olumsuzlukla tanışması sonucunu doğurdu. Bu olumsuzluk İran’a özellikle temel bilimler alanında sıçrama yapması zorunluluğunu dayattı. Deyim yerindeyse şerden hayır çıktı! Ambargoya karşın ayakta kalınacaksa rehber akıl ve bilim olacaktı! Din değil!

Yoksulluk ve yoksunluk gibi olumsuzlukların olumluluğa fırsat vermesi örneğine bizler Kurtuluş Savaşı’nı izleyen erken Cumhuriyet yıllarından aşinayız!

Buna karşılık olarak Türkiye nükleer alanında çalışma yapmak yerine nükleer enerji santrali kurma kararı alırken doğal olarak kendisinde bulunmayan teknolojiyi parası karşılığı edinme yoluna gitti.
Yayın sayılarına yansıyan bu gelişmeler İran’ı bölgesel önder olma yoluna sokmuş oldu!
İran bu yola girerken neler yaptı?
• Devletin AR-GE’ye katkısı artırıldı
• İran’da yeni kurulan teknoloji şirketleri dünyanın ilgi odağına dönüştürüldü
• Beyin göçünün önüne geçildi (Türkiye’de ise özellikle ülkedeki gelişmelerden hoşnut olmayan beyaz yakalı kesimin ülke dışına yerleşme, göçme eğilimine girdiğini anımsamakta yarar var)
• Girişimcilik toplumda yaygınlaştırıldı
• İnternet erişimi ve iletişim araçlarının kullanımında patlama yaşandı
• Teknolojik gelişme için rejime uygun bir anlatım yaratmanın önemi fark edildi
Türkiye laiktir laik kalacak demeyi sürdürebiliriz belki! Ama, “Türkiye İran olmayacak!” demeden önce düşünmekte yarar olduğu kesindir!

akıl

Bu sözlerin sahibinin kurduğu ülkede bu yazıyı yazmış olmak tarifsiz bir acıdır…

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s