EVRİM VE UYGARLIK

evrim-kongresi-bir-muslumanin-dogrunun-pesinde-olmasi-lazim-e1494665735125

Geçtiğimiz yüzyılın başında uygarlığa giden yola 300 yıl gecikmeyle giren Türkiye’nin evrim öğretimi üzerinden yaşadığı tartışmalar şanssızlıktan öte akılsızlık ürünüdür.
Evrim öğretiminin yapılmadığı yerde ilerleme, gelişme ve kendine yetmenin söz konusu bile olamayacağının altını çizmekte yarar var. Bugünün dünyasında ülkeler topluluğunun görünümüne bakıldığında bu kolayca anlaşılır. Evrim öğretmeyenlerin çok parası olanları da vardır. Örneğin, Suudi Arabistan denen petrol zengini ama akıl yoksulu ülkenin sergilediği görünüm ne demek istediğimizi iyi anlatır. Dünyaya katkısı emperyale petrol pompalamaktan, onların bir dediğini iki etmemekten öteye geçmeyen bu karanlık ülkenin yeryüzünde çok iyi olduğu tek dal varsa o da müşteriliktir. Çok yakında petrol denen kara sıvının hükmü sonlandığında Suudi Arabistan başta olmak üzere akıl yoksunları tarihin yazmadığı bir sefaletle başbaşa kalacaktır. Biz değilse çocuklarımız bu insanlık trajedisine tanık olacaktır.
Bilmiyorum anlatabilir miyim? Ama, denemeye değer olduğunu düşünüyorum.
Bugün yeryüzünde en çok bilim üretilen ülke kuşkusuz ABD’dir. Her ne kadar üretilen bilim kimi zaman insanlık yararına kullanılmıyor olsa da durum budur.
Geçtiğimiz yüzyılın ilk çeyreğine dönelim! Bugünün bilim devi ABD’de Evrim Kuramı ve onun öğretilme(me)si kamuoyunu meşgul eden konulardan birisi olmuştur. Uzun süren tartışmalardan sonra bağnazlar amaçlarına ulaşmış ve Evrim Öğretimi suç olarak tanımlanmıştır. Dünya ölçeğinde beyinleri bir araya getirmiş olan ABD bir bakıma ortaçağa dönüş yapmıştır. (Butler Yasası olarak da bilinir)
Çeyrek yüzyıl bu şekilde gidildikten sonra Sovyetler Birliği’nin Sputnik’i uzaya göndermesiyle birlikte ABD derin uykudan uyanmıştır. Geri kalmışlığı ivedilikle sorgulayan ABD 1930’lardaki hatasından geri dönme kararı almıştır. Bu geri dönüşten sonraki yarım yüzyılda ABD’nin bilimdeki başarısı evrim öğretiminin başarısı olarak da görülmelidir.
Adıyla, sanıyla din devleti olan komşumuz İran’ın okullarda ciddi bir evrim öğretimi yaptığını kaç kişi bilmektedir? İran evrimi öğretmeden nükleer güç olabilir miydi?
Ülkemizi yönetenlerin hemen her gün dinselleşme yolunda yeni bir adım atmaları benlik doyurma ya da yönetsel gücü pekiştirme amaçlı olabilir. Oysa, birilerinin yönetenlerimize ilerlemenin ve dolayısı ile yönetsel gücü sağlamlaştırmanın yolunun akıldan ve bilimden geçtiğini anlatması ve kavratması pek de iyi olurdu!
Bilimsel devrimlerin pek çok halkasından yalnızca evrimin dincilerin tepkisini çekmesi bağnaz dinciliğin koşullanmalarını yerle bir etmiş olmasındandır. Buna karşılık bilimin diğer dalları gibi biyoloji de hiçbir zaman dinle tartışmaya girmemiştir. Onun girmediği tartışmayı dinci çevrelerin başlatması ve her fırsatta tazelemesi bir başka ilginç nottur. İnsana en fazla 5-6 bin yıllık geçmiş yakıştıran bağnaz anlayışın bilimle tartışmaya girmesi olanaksız olduğuna göre elindeki tek silah yasaklama ve korkutmadır!
Bugün için insan yığınları evrim öğretiminin yasaklanmasına bir anlam veremeyebilir ve buna bağlı olarak da tepkisiz kalabilir Türkiye’nin Suudi Arabistan ve Afganistan gibi iki cehalet odağıyla aynı lige düşmesine. Ancak, karanlığa rıza gösterme anlamına gelen bu onayın eninde sonunda bir felakete yol açacağı kuşkusuzdur. Çocuklarımız ve onların çocuklarının bu koyu karanlığı olanca şiddetiyle yaşamasını istemiyorsak karanlığı hemen şimdi yırtma görevi karşımızda tüm yakıcılığıyla durmaktadır.
“UYGARLIK ÖYLE BİR ATEŞTİR Kİ, KAYITSIZ KALANI YAKAR, MAHVEDER!”

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s