ŞEKER KÜLTÜRÜ

 

seker_logo_dikdortgen

 

Şeker fabrikalarının elden çıkartılması üzerine pek çok açıdan durum değerlendirmesi yapan yazılar ve görüşler paylaşılıyor hemen her ortamda. Bir hekim olarak işin sağlık yanını da önemsiyorum. Nişasta Bazlı Şeker’e karşılık pancar şekerinin daha sağlıklı oluşu hiç kuşkusuz son derece önemli. Bu önemle örtüşen sayısız paylaşım yapılarak iyi de ediliyor.

Konuya bir başka açıdan yaklaşmayı gerekli görmenin ötesinde görev olarak da algılıyorum. Şeker pancarı tarımından yaşamını kazanan yüzbinler olduğu biliniyor. Bu da işin ekonomi yanını öne çıkartıyor. Üreten değil de tüketen milyonların peşinde olanların şeker pancarı ekonomisini birilerine kurban etmesine de şaşırmaz olduk artık!

Şeker fabrikalarına 40 yıl hizmet vermiş bir babanın evladı olarak şeker kültürünün canlı tanığı oldum. Dünyaya gözlerimi şeker kültüründe açtım. Çocukluğum ve gençlik yıllarım bu ortamda geçti.

Pancar tohumunun toprağa düştüğü an başlayan ve toz şekerin çuvala girdiği an sonlanan şeker pancarının öyküsü bir okulun, bir kültürün ve elbette bir vatanseverliğin öyküsü olarak da görülmeli ve algılanmalıdır.

Patates, soğan ve başka tarım ürünlerinde görülen yokluk ve çokluk yılları şeker pancarı için söz konusu olmazdı. Çünkü planlama vardı bu kök bitkinin Türkiye’deki serüveninde. Gereksinim bellidir! Dolayısı ile yetiştirilecek şeker pancarı niceliği de! Ekimle birlikte başlayan düzenli ve planlı çalışma sulama, çapalama, gübreleme, gereğinde yabancı otla mücadele süreçlerinde titizlikle sürdürülür. Hasat, ürünün teslimi, oradan fabrikaya ulaştırılması da makine düzenindedir.

Şeker fabrikalarının taşra uzantılarında başlayan yaşam serüvenim fabrika yakınında sürdü. Kampanya döneminde yanı başımızdaki fabrikanın uğultusuna alışırdı kulaklarımız. Ona eşlik eden küspe kokusu olmazsa olmazdı. Her pancar ekicisi ürettiği pancarın şekeriyle de buluşturulurdu mutlaka. Küspesi ve melası da düşünüldüğünde pancar üreticisinin aynı zamanda besici olması hiç de zor değildi.

Şeker fabrikası aynı zamanda alkol üreticisiydi. Şeker fabrikası şekerleme ürünleriyle de taçlandırmıştı kültürünü.

Şeker fabrikaları bir fabrikayı yapabilecek bilgi ve teknoloji birikimine de sahip olmuştu zaman içinde. Hatta, Türki cumhuriyetlerde şeker fabrikası yapıldığını da anımsıyoruz.

Bunlar kadar önemlisi şeker fabrikası bulunduğu kente sağladığı kültürel katma değerle de üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirmiştir.

Her şeker fabrikasında eksik olmayan tenis kortu başta olmak üzere, yüzme havuzu ve futbol sahasının yanı sıra eksik olmayan sinemasıyla da toplumsal yaşamı kentte bile olmayabilen olanaklarla buluştururdu.

Böylesine eşsiz bir yapıyı ortadan kaldırmayı düşünebilenlere uygun düşecek sıfatı okurun yaratıcılığına bırakmak en iyisi.

Şeker fabrikaları ve onun çevresinde oluşan tarımsal, endüstriyel ve kültürel etkinlikler tam da Cumhuriyet’in başarmak istedikleridir.

Şeker fabrikalarını ne olduğu belirsiz odaklara devretmek Cumhuriyet’in tabutuna çakılan son çivi olmaktan öte anlam taşımıyacak yazık ki!

Ülkemizde yaşayan pek çok insan için önemli olan şeker fabrikalarının benim açımdan taşıdığı önemi anlatabilmiş olmayı diliyorum.

Yaklaşık 40 yılını şeker fabrikalarına ve dolayısı ile ülkeye hizmetle geçiren rahmetli babamın anısına da saygısızlık yapılmıştır bu hoyrat ve düşüncesiz kararla.

Öfkem ve üzüntüm sözcüklerle tanımlanacak gibi değil!

Bundan 9 yıl önceki şeker katliamı dalgasında yazmış olduğum bir yazı geçti elime. Onu da okumakta yarar var diye düşündüm!

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s