RUS OLİMPİK SPORCULAR, İKİ KORE VE DÜNYANIN EKSENİ

Kış Olimpiyatları Güney Kore’nin Pyeongchang kentinde iki hafta süren heyecanlı yarışmalarla dolu dolu yaşandı. Geçen hafta sona erdi. Sporcular 4 yıl sonra buluşmak üzere vedalaştılar. Dört mevsim ülkesi olarak burada yer aldık ama varlık gösteremedik.

Kış ülkesi Norveç’in rekor olarak da kayıtlara geçen başarısı pek çok kişiyi şaşırtmadı. Ona eklenen Almanya, Fransa, İtalya, Kanada, ABD, Avusturya, İsveç ve diğer kış ülkelerinin başarıları da beklenmeyenler arasında değildi.

Rusya’nın yokluğu daha doğrusu Rus sporcuların Rusya bayrağı altında değil de “Olimpik Rus Sporcular” gibi akla zarar bir kimlik altındaki varlığı düzeysiz futboldan başka ilgi alanı bulunmayan cahil ve de necip basınımızın ilgisini çekemedi. Her zaman olduğu gibi spor spordan çok fazlasıydı. Meğer Rusya devlet destekli doping yapmış da ondan yasaklanmış olimpiyatlardan. Birleşmiş Milletler’deki güç dağılımı buna benzer davranış sergilenmesine izin vermeyince Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nde gücü eline geçiren “devler” fırsat bu fırsat deyip Rusya’yı dışarıda bırakıverdiler. Sporcularının varlığı olimpiyatların eksikliğini gideremedi demek gerekir. Rus sporcular ülkelerinin bayrağı altında farklı başarım sergileyebilirlerdi.

oar

Pyeongchang’da Rusya’ya ABD haydutluğu aracılığıyla gösterilen kabalık pek çok kişinin görmediği ya da görüp de dillendirmediği bir karşılık aldı.

Pyeongchang’da iki yakası bir araya geldi. İki Kore bir araya geldi demek de olası. Dünyada biri birine bu kadara yakın olup da uzak düşebilen iki ülke var mıdır acaba? Açılışta Kuzey ve Güney el ele, kol kola yürüdü. Yetmedi. Kadınlar Buz Hokeyi’nde Kuzey-Güney Kore karması olarak çıkıldı maçlara. Sportif başarı sağlayamasa da bu birliktelik eşsiz bir siyasi başarı anlamına gelmiş oldu bu birliktelik.

Dünyanın ekseninin değiştiğine ilişkin anlatıların akla gelebilecek her şekilde yansıtıldığı ama kalın kafalara çarpıp geri döndüğü günümüzde beyaz olimpiyatlara damga vuran bu birleşme 70 yıllık düşmanlık tohumlarını ortadan kaldırma iradesinin hiç de zor ve uzakta olmadığının haykırılması da demekti.

Yeni bir dünyanın şekillenmekte olduğu İKİ KORE tarafından dünyaya duyurulmuştur.

Sportif yanı uzmanlarca enine boyuna değerlendirilmiştir. Değerlendirilecektir.

Ama, adına spor dediğimiz olgunun çok daha fazlası demek olduğu bir kez daha ortaya konulmuştur Pyeongchang’ta!

Teşekkürler İKİ KORE’ye…

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s