SİYASET KISKACINDA BİR KOMUTAN

İçinde bulunduğumuz günlerin gündeminde önemli yer tuttu bir komutan. Keşke tutmasaydı. Bu kirli gündemin oyuncusu olmasaydı, olmaktan kaçınsaydı.
Oysa, yakın geçmişe biraz ilgi göstermiş olsa, o yakın geçmişin gereğini yerine getirse tartışılan değil sayılan olmayı sürdürürdü İsmail Metin Temel komutan.

Cumhuriyet henüz kurulmuşken, askerlerin saygınlıkları tavandayken; Mustafa Kemal ya siyaset ya üniforma diyebilmeyi göze almıştı omuz omuza savaştığı silah arkadaşlarına.

Belinde kılıç, elinde silah olanların muzaffer komutanlar olsalar da siyaset sahnesinde asimetrik bir görüntüye neden olacaklarını öngörmüş olmalıydı. Siyasetin yol açabileceği değer aşınmalarını öngörmüş müydü bilmek zor. Ama, yaklaşık yüz yıl sonra iftar sofrasında yer alan bir komutanın kendisini siyasetçiye alkış tutmaktan alamayarak bu sakıncaya da yol açtığını hüzünle izlemiş olduk.

Siyaseti, üniformadan ve izleyen yıllarda diyanetten ayırma inceliği ve öngörüsü sergileyen Mustafa Kemal’in ülkesinde diyanetin yaklaşık çeyrek yüzyıl sonra geri dönüşüne tanıklık edildi. Aralarında Halide Edip’in de bulunduğu kimilerince “Demokrasi Bayramı” ve hatta “Devrim” olarak nitelenen 14 Mayıs 1950 seçimleri iktidar değişiminin yanı sıra bu tarihten yalnızca 32 gün sonra gelen Arapça Ezan’a dönüş kararıyla çok daha esaslı bir karşı devrim rotasına girmiş olduğumuzun miladı olarak tarihe geçmiştir.
İzleyen yıllarda “siz isterseniz hilafeti bile getirebilirsiniz” sayıklamalarına bir ad bulunmuş olduğunu anımsamıyoruz. Ancak, bildiğimiz bir şey varsa siyasetin diyanetin koyu gölgesine tutsak düştüğüdür.

Geçtiğimiz günlerde bir iftar sofrasına yansıdığı gibi diyanet siyasetin merkezindedir günümüz Türkiye’sinde. Üstelik bu yeni dönemde üniformanın da diyanetle birlikte siyasete payanda oluşuna üzülerek tanıklık ediyoruz.

Birkaç çift söz de CB adayı Muharrem İnce’nin “apoletlerini sökerim” çıkışına söylenmeli. Apolet sökmek kuşkusuz ağır bir niteleme olabilir. Ama, üniforma ve diyanet destekli siyaset tablosuna sessiz kalmaktan daha yerinde ve gerekli bir çıkış olduğunun altı çizilmelidir.

1 Yorum

  1. Komutanın öz geçmişini bilmemiz gereklidir. Öz geçmiş açıklanmayınca karakter bilinmiyor ve davranış yeterince değerlendirilemiyor. Belki daha iyi belki de daha kötü değerlendirilebilir .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s