KUZEY KORE-ABD DORUĞU ÜZERİNE

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Başkanı Kim Jong Un ve ABD Başkanı Donald Trump’ın 12 Haziran’da Singapur’da gerçekleştirdikleri görüşme sonrasında açıklanan sözleşme tarihsel önemdedir. Pek çok ülke ve kişi tarafından önemsenmeyen Kuzey Kore bu sözleşmeyle emperyalist saldırganlığa karşı önemli bir başarı elde etmiştir.
Kore Yarımadası ve Dünya Barışı için önemli bir girişim olan bu görüşmenin sonunda varılan antlaşma da son derece anlamlıdır.

1. ABD ve KDHC, HER İKİ ÜLKE HALKLARININ DA ARZUSU OLAN DÜNYA BARIŞININ VE GÖNENCİNİN SAĞLANMASI DOĞRULTUSUNDA ADIMLAR ATMA KONUSUNDA SÖZLEŞMİŞLERDİR

2. ABD VE KDHC, KORE YARIMADASI’NDA DENGELİ VE UZUN SÜRELİ BARIŞ ORTAMININ OLUŞTURULMASI İÇİN ÇABALARINI BİRLEŞTİRME KARARLILIĞINDA OLACAKLARDIR

3. KDHC, 27 NİSAN TARİHLİ PANMUNJOM DEKLERASYONU’YLA UYUMLU ŞEKİLDE KORE YARIMADASI’NIN NÜKLEERDEN ARINDIRILMASI ÇABALARINI SÜRDÜRECEĞİ GÜVENCESİ VERMEKTEDİR.

4. ABD VE KDHC SAVAŞ TUTSAKLARI VE KAYIPLARI SORUNUN ÇÖZÜMÜ, BELİRLENENLERİN ÜLKELERİNE GERİ VERİLMESİ DOĞRULTUSUNDA ÇABA GÖSTERMEK İÇİN SÖZLEŞMİŞLERDİR.

 

maxresdefault

Tarihte bir ilk olan iki ülke arasındaki bu sözleşmenin KDHC açısından önemli bir başarı olduğunun altı çizilmelidir. Her fırsatta yüksek perdeden saldırganlık gösterisi sergilemesine alışılan ABD’nin masaya oturtulmuş olması önemli bir dönüm noktasıdır.
Bu başarıda KDHC’nin kararlı tutumunun yanı sıra bölge ülkelerinin kararlı ve ödünsüz duruşunun önemli etkisi olduğu kuşkusuzdur.
Tüm dünya için ve özellikle ülkemizin bulunduğu bölge için dersler de içeren bu sözleşme iyi okunmalıdır.
Dünyaya ve dünyadaki çeşitli bölgelere uzaklardan yapılan emperyalist etki ve müdahaleleri önlemenin biricik yolu bölge ülkelerinin ve toplamda dünyanın emperyalizmden çeken ülkelerinin birlikte ve kararlı duruşundan, dayanışmasından geçtiği aklıdan çıkartılmamalıdır.

YAŞASIN DÜNYA HALKLARININ ANTİEMPERYALİST DAYANIŞMASI VE KARARLILIĞI!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s