LATİN AMERİKA’NIN GÖZYAŞLARI

Yanlış anlaşılmasın! Gözyaşları Rusya’daki Dünya Kupası’yla ilgili. Bunun dışında Latin Amerika tarihinin en muzaffer dönemini yaşıyor. Siyasette kazanırken futbolda yitiriyor. Buna karşın üzülüyoruz. Derilerinin ve formalarının çok renkliliğiyle izleyenleri büyüleyen Latin Amerika’nın futboldaki gerilemesi geçtiğimiz kupada göstermişti kendisini. Brezilya’nın kendi evinde Almanya karşısındaki hezimete eşdeğer 7-1’lik yenilgisi gerilemenin gözlerimizin içine sokuluşuydu gerçekte.

brezilya-almana
Latin Amerika’nın gerileyişi Rusya’da da sürdü. Düne kadar ayakta kalan Uruguay ve Brezilya kupaya veda etti. Hiç kuşkusuz sporda var olmak kadar olmamak da var. Ancak, hem Uruguay hem Brezilya dünkü çeyrek final maçlarında gösterdikleri başarımla “buraya kadar” diyen bir tutum ve oyun sergilediler. Daha ötesi için ne güçleri ne de beklentileri vardı!

Bir önceki turda İngiltere’ye birazcık kafa tutan Kolombiya bir yana bırakılırsa geçmişte hiç olmazsa direngen ve göze hoş gözüken futbollarıyla belleklerde yer eden Latin Amerika temsilcilerinin 2018’deki yokluğa eşdeğer görünümleri Latin futbolunun gerilemesine ilişkin bir başka önemli kanıt olarak boy gösterdi.

Takım oyunu ve fiziksel güç ikilisiyle açıklanabilecek Avrupa futbol sıçraması 2018’de geçmişin yenilmez armadalarını yeşil sahalara gömmüş durumda.

Düzenbazlığı kanıtlarla ortaya konulduktan sonra FİFA’nın başından uzaklaştırılabilen İsviçreli Sepp Blatter sonrasında FİFA’nın durumuna bakınca savrukluğun ve özensizliğin sürmekte olduğu görülüyor.

İngiltere-Kolombiya maçına ABD’li orta hakem ve Yeni Zelandalı 4. hakem verilmiş olması; Uruguay-Fransa maçına da Arjantinli hakem atanması akılcı gerekçelerle açıklanabilecek gibi değildir.

İlk olarak bu turnuvada kullanıma sokulan VAR (Video Yardımlı Hakemlik) beklentilerin tersine olumlu sonuçlarıyla öne çıktı denebilir. Vazgeçilen penaltı ve kart kararlarıyla, değişen başkaca kararlar VAR uygulamasının haksızlıkların ve yanlışlıkların önlenmesi doğrultusunda önemli yararlar sağladığını göstermiş oldu.

Rusya’daki stadyumların biri birlerinden uzaklığına vurgu yapan eleştiriler gülümsetti beni. Kutu gibi ülkelerde yapılan şampiyonlar göz önüne alındığında akla gelebilecek bu eleştiriyi dile getirenlere Rusya’nın dünyanın en büyük ülkesi olduğu anımsatılmalı. Kaldı ki, maç oynanan en doğudaki kentin Ural Dağları izdüşümündeki Ekaterinburg olduğu bildirilmeli. Ne Vladivostok ne de Sibirya’daki Omsk’ta maç oynanmadığına göre eleştiriler yersiz ve gereksizdir. Dünya Kupası bu şampiyonada Avrasya’yla tanışmıştır. Az şey değildir.

moskova,-rusya-harita
Bu satırların yazıldığı sırada Fransa, Belçika ve İngiltere’nin yarı finalist olduğu kesinleşmişti. Rusya-Hırvatistan maçının sonucu Avrasya seçeneğinin diri kalması bakımından önem taşısa da Latin Amerika’nın gözyaşları içinde olduğu gerçeği değişmeyecek.

latin

Latin Amerika’ya ilgi ve sevgi duyan birisi olarak kuşkusuz üzüntülüyüm. Ama, yeşil sahalara yansıyan gerçeğin de farkındayım. Latinler bu acı gerçeğin farkına vardıysa kolları sıvamış olmalılar. 2022’de değil ama 2026’da bu farkındalığın meyvelerini toplayabilirler.
Rusya’nın hem devlet hem de toplum olarak evsahipliği ve düzenleme başarısı gözardı edilmemeli. Bravo komşuya…

images

LATİN AMERİKA’NIN GÖZYAŞLARI” için bir yorum

  1. Sevgili Ceyhun. Bende senin gibi Latin Amerika futbolunun bu şampiyonada yaprak yaprak dökülmesine üzüldüm. Ancak düşündüm ki bireysel yıldızlarla yola çıkan ve takım oyununu sahaya yansıtamayan takımlar eninde sonunda bu akıbete uğruyorlar, uğrayacaklar. Yoksa normal koşullarda Neymar, Messi vs gibi futbol yıldızlarının takımlarını ( her ne kadar bu şampiyonada sergilemiş oldukları futbola bakılarak yıldız oldukları tartışılır olsa da) yarı finalde görmemiz işten bile değildi. Sonuç olarak Belçika, Fransa, İngiltere ve son olarak Hırvatistan bireysel yıldızlar yerine sistemli oyun düzeni ve ekip oyunu oynamanın semeresini, final kapısına gelerek almış oldular. Bunlardan hangisinin favori olduğu ise tartışılır. Çünki dört takımın da şampiyonluğa aynı oranda yakın olduğunu düşünüyorum. Sevgiler.. Can Ceylan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s