İZMİR’DE İKİ MEYDAN

İlki Fahrettin ALTAY Meydanı! İzmir’i düşmandan kurtaran ordumuzun efsane süvari birlikleri komutanının adını taşıyor. Eski adı Üçkuyular. Bu meydanın kuzeybatısında yükselen beton yığını meydanı kirletmeye başladı bile. Adıyla da İzmir’e yabancı. İzmir’de İstinye adına anlam vermek güç. Kent estetiğini bozmasının yanı sıra İzmir trafiğine getireceği yük bu AVM açıldığında yaşanarak görülecek.

faltay

Fahrettin Altay Meydanı’nda yükselen utanç anıtı. Yükseldiği yerdeki ilçe garajının da yerinde yeller estiği için bu bakımdan da bir kamu zararı söz konusu.

Bu akla, kent planlamasına, trafik düzenlemesine aykırı utanç anıtının burada yükselmesini sağlayanlar, bu kent suçuna eşdeğer yapıyı yapanlar, yapılmasına sessiz kalanlar kısacası tüm kent yöneticileri ve kent halkı suçludur! Bu akla ve yaşamın olağan akışına uymayan duruma şöyle ya da böyle yol açtıkları için!
Bu durumu İzmir kentinin utanç hanesine yaşadığı kenti seven ve çoğu zaman bu kentte yaşadığı için gurur duyan birisi olarak ve de elim titreyerek yazıyorum!

Olabilir mi bilemiyorum!

İzmirli yükselmesine engel olamadığı bu utanç anıtına karşı görevini ondan ilgisini esirgeyerek ve onu ekonomik açıdan güç duruma düşürerek yerine getirebilir mi? Geç de olsa bir toplumsal yaptırım söz konusu olabilir mi?

 

İkinci meydan yakın zamanda ortaya çıktı. 2015 yılının Ağustos ayı sonunda yapımına başlanan meydan yolun yer altına alınmasıyla kazanıldı. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nın Küçükyalı/Karantina bölümündeki 400 metrelik bölümü yer altına alındı. Kazanılan meydan yayalaştırılarak insanların denizle arasındaki engel ortadan kaldırılmış oldu. Amacı ve mantığı saygıdeğer bu proje için Torbalı-Selçuk arasındaki İZBAN hattına harcanan kadar para harcandığı duyumları alındı. Olan olduğu için işin bu kısmını tartışmayı gereksiz görüyorum.

Meydanın son durumunu geçtiğimiz günlerdeki bir dost ziyareti vesilesiyle kuşbakışı görme fırsatımız oldu. Gözlerimizin önüne serilen manzara düş kırıklığı yaratacak kadar olumsuzdu. Mavisi son yıllarda temizlenmiş olan İzmir’deki yeşil yetersizliği tüm çabalara karşın sürmektedir. Buna bağlı olarak yüksek nicelikler harcanarak kazanılan bir meydanda yeşilin baskın olması sıradan bir beklenti. Buna karşılık kazanılan alanın büyük ölçüde betonlaştırıldığını görmek üzücü. Adı 15 Temmuz Şehitler Meydanı olarak konan bu alanı kente kazandıran yerel yönetimin bu görüntüyü gözden geçirmesinde yarar var!

Kentliyle deniz arasındaki engelin ortadan kaldırılması buranın yeşille bezenmesiyle taçlandırılmalıdır. Bugüne kadar yapılanların bozulması sonucunu ve dolayısı ile ek parasal harcamayı gerektirse de yanlıştan geri dönülmesi olumlu bir gelişme olacaktır.

İlgililere ve kentlilere duyurulur gereğinin yapılması dilenir!

İZMİR’DE İKİ MEYDAN” için bir yorum

  1. İZMİR BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ VE DENİZ FENERİ İŞBİRLİĞİ SUNAR SEVGİLİ, İZMİRLİLER. İLGİLİLER ZATEN İLGİLENİYOR MERAK ETMEYELİM .DEVLET BELEDİYE EL ELE DAHA NE İSTERİZ Kİ .FAHRETTİN ALTAY MEYDANINDAKİ İNŞAAT İÇİN KAÇ DEFA YÜRÜTMEYİ DURDURMA ÇIKTI BEN TAKİP EDEMİYORUM ARTIK SLOGAN GERÇEKLEŞMELİ BİZİM BAŞKANDA YARDIM ETMELİ BU ÇARK BÖYLE DÖNÜYOR.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s