SARIKAMIŞ’TA PUŞKİN İZLERİ

Sarıkamış’ta Puşkin’in ayak izlerini sürmek heyecan verici bir şey gibi gelmiyor mu sizlere de? Kısa yaşamına çok şey sığdırmış ünlü Rus yazar Puşkin XIX. yüzyılın ilk yarısında Rus ordusuyla birlikte Anadolu’nun doğusuna gelmiş. Sarıkamış’ta, Erzurum’da ayak izleri bırakmış.

Kendi nitelemesiyle roman-öykü-deneme yazarı, gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Tekin SÖNMEZ Puşkin’in izini sürmüş.

Tekin Sönmez’le ilgili özgeçmişe bağlantıdan erişilebilir. Ancak kısaca özetlemek gerekirse Tekin SÖNMEZ Sarıkamışlıdır. Çocukluğu ve ilk gençlik yılları Puşkin’in iz bıraktığı coğrafyada geçmiştir.

https://tekinsonmezblogs.blogspot.com/

tekin sönmez1

Tekin SÖNMEZ 35 yıldır İsveç’te yaşıyor. Bedeni uzakta olsa da aklı köklerinin olduğu yerde! Ülkesinde!

Türkiye’nin bir çok kentinde açılan kitap fuarlarına aksatmaksızın katılıyor. NİS Yayıncılık’a uğrayan tüm kitapseverlerlerle yakından ilgilenir ve onları bilgilendirmeyi öncelikli görev sayar.

İsveç PEN adına ABD’de katıldığı bir toplantıda “Anadolu Uygarlığı ve Yunus Emre” başlıklı konuşması ülkesine bağlılığının sayısız kanıtlarından birisidir.

Son yıllarda Puşkin’in, memleketi Sarıkamış’ta bıraktığı izlerin peşine düşerek de ülkesine bağlılığını bir kez daha ortaya koymuş oluyor.

Puşkin’in Sarıkamış’taki ayak izlerine ilişkin çalışma kitap fuarlarında okuyucuyla buluşacaktır.

İzlenim edinilmesi bakımından bağlantılarda yer alan görseller yararlı olacaktır :

Tekin SÖNMEZ’le tanışmama gelince! 2011 yılının Temmuz ayı başlarıydı. Prof Dr Bingür SÖNMEZ önderliğindeki Sarıkamış Dayanışma Grubu’nun Sarıkamış Şehitleri’ni anma yaz yürüyüşünün taşıtlı kolunun katılımcısıydım. Bize düşen 4 gün boyunca geceli-gündüzlü ve kamplı yürüyüş kolunu Çakırbaba’da karşılamaktı. Aradan geçen yıllar o zaman başlayan dostluğumuzu pekiştirdi dense yeridir. İyi bir dost, sevecen bir ağabey ve elbette bir edebiyat ustasıyla yakınlık kurma fırsatı edinmiş oldum!

Tekin SÖNMEZ’in ülkesine ve diline bağlılığına bir başka örnek de 2014 yılında İzmir Tabip Odası’nda verdiği konferanstır.

tekin sönmez afiş

Özetle, ülkeden ayrı düşmek, uzaklarda olmak ülkeye ve dile uzak düşmeyi gerektirmiyor. Tersine, Tekin SÖNMEZ örneğinde olduğu gibi ülkeye ve dile yakınlaşmayı sağlıyor.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s