SIRADIŞI ŞİKAGO I

İlk kez gittiğiniz bir yerde hizadan çıkıp, olmadık yerlere gitmeye zamanınız da gereksiniminiz de olmuyor. Şikago gibi daha önce iki kez geldiğiniz kentte ise hizadan çıkma isteğiniz kabarıyor.

Atlas Obscura bu türden geziler için sayısız seçenek sunuyor. Kitabını edinebileceğiniz gibi internet sitesinden de yararlanmanız olası. Elbette, tur düzenlemesi ya da başkaca toplu davranışlar için değil bu yol göstericilik. Yeri ve özelliği bildirip, ulaşımı anlatan Atlas Obscura’dan sonra size düşen gezgin ruhunuzu biraz da serüvencilikle kabartıp yola düşmek.

Atlas Obscura’ya göre Şikago’nun uzağı yakını, kuzeyi güneyi ve aklınıza gelebilecek her yeri sıradışı çekim merkezleriyle dolu.

Birkaç günlük ziyarette hepsine yetişmek olanaksız. Bu durumda rastgele seçimden ya da ilgi çekici olduğu düşünülen yerleri listeye eklemekten başka çıkar yol yok.

BAHAİ TAPINAĞI

Vakit nakittir diyerek sabahın köründe yollara düşüyoruz. İlk durağımız kentin kuzeyinde. Merkezden metronun mor hattının son durağı olan Linden’e varmak 45 dakikamızı alıyor. Linden istasyonundan birkaç yüz metrelik yürüyüşle Bahai Tapınağı’na varıyoruz. Metrodaki ve yürüyüş yolundaki ıssızlık ürpertiye neden olacak türden.

Temeli 1912’de atılan bu sıradışı tapınağın yapımına 1921’de başlanmış.  1953’te tamamlanmış. Oturma kapasitesi 1150 dolayında.  Sıradışı yapının verdiği görüntünün fotoğraflarındaki görkemi aratmadığını görüyoruz. Seçimimizin yerindeliğini de!

Kurucusu Bahaullah’ın adını almış olan bu din insanın tekliğini ve ayrımsız eşitliğini savunuyor. Diğer başat dinlerin gazabına uğrayan Bahailer için yaşam zevk olmaktan çıkıp çileye dönüşmüş.

Kadın-erkek eşitliği ve önyargıdan arınma Bahailiğin diğer önde gelen inanç başlıkları.

İran’da doğmuş olan Bahailik inancının kökleri coğrafik olarak bize yakın.

Tapınağın dış görünüşü kadar içi de etkileyici. Kubbe çapı 27 metre, yüksekliği 42 metre. İçeride fotoğraf çekmek yasak.

Dünyada 7 milyonu, ABD’de 150 bini aşkın Bahai olduğu kestiriliyor.

Tapınak bahçesindeki kültür merkezinde basılı yayınların satışı yapılıyor. İsteyenlere ayrıntılı sözlü bilgi de veriliyor.

Temiz tutuluşundan mı yoksa az kullanılışından mı bilemedim! Yaşamımda gördüğüm en temiz genel kullanıma açık tuvaletti buradaki.

GROSSE POINT (BÜYÜK NOKTA) DENİZ FENERİ

Gezi rehberlerinde neredeyse adına rastlanmayan bir deniz fenerini de gelmişken görmeliyim diyerek geldiğim metroyla geri dönerken bir durak sonra indim. Göle doğru birkaç yüz metrelik yürüyüşten sonra aradığımı buldum.

Bu çok da bilinmeyen yalnız fener 1893’te zamanın ABD hükümetince Fransız kâşiflerce adlandırılmış olan Grosse (Büyük) Nokta’yı belirlemek için yaptırılmış. Elbette süs amaçlı değilmiş. Bölgedeki batıklara dikkat çekilmesi amaçlanmış.

Günümüzde çevresi park olarak düzenlenen fener geçmişin tanığı olarak var olmayı sürdürüyor.

Gizli değerlerin peşine düşenlerin kendisini keşfetmesini bekliyor.

EVANSTON

Metroyla geri dönüş yolunda birkaç durak sonra Davis’te inerek Evanston ilçe merkezine uğruyorum. Çiseleyen yağmura karşın yolumdan dönmeye niyetim yok. Gelmişken burası da görülecek! Bu şirin Şikago banliyösü canlı ve hareketli görüntüsüyle ilgimi çekiyor. Küçük bir alanda birkaç kitapevine rastlamak şaşırtıcı.

Katedraller ve saat kulesi de az görkemli görünmüyor gözüme.

Uğranacak irili ufaklı çok yer var. Bu nedenle geri dönmekte yarar var.

Yağmur da hızlanmışken.

Daha fazla görsel için :

https://drive.google.com/drive/folders/1Y5SNvM9yg-ubImbpvTrD-P7W7D1dj-UP

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s