KORONA VİRÜS BİYOLOJİK SİLAH MI?

Çin’deki salgın hastalık farklı açılardan da tartışılıyor. Çin’e ve Çinlilere yönelik aşağılayıcı yaklaşım insanlığın başını önüne eğdirecek boyutlara ulaşmış durumda.

Diğer yandan, hastalığın kaynağı da tartışmanın odağındaki bir başka başlık! Yarasayla başlayan yılanla süren kaynak arayışı son günlerde çoğumuzun adından ve varlığından henüz haberdar olduğu pangoline yöneldi.

Bu bağlamda öne çıkan bir başka tartışma “Corona virüs biyolojik silah mı?” sorusu üzerinden ilgi görmeye başladı. Komplo kuramları hemen her zaman ilgi odağı olduğu için bu kez de alıcısı çok bir ürün olarak kendisini göstermekte gecikmiyor.

Doğruluğu kanıtlanmaya muhtaç bu türden varsayımları bir yana bırakarak tıp tarihinden birkaç gerçek olayı irdeleyelim. Bu yazıda konu edilenlerin hiç birisi komplo kuramı ürünü değildir. Tümünün gerçekliği kanıtlanmış ve üzerine kitaplar yazılmış, yayınlar yapılmıştır.

TUSKEGEE DENEYLERİ 1,2

Kırk yıl boyunca sürdürülen bu deneylere ilişkin bilanço oldukça çarpıcıdır. ABD’nin güney eyaletlerinden Alabama’nın Tuskegee kentinde aynı adı taşıyan bir enstitüde gerçekleştirilen deneylere frengili 399 siyah erkeğin yanı sıra kontrol grubu olarak 201 sağlıklı insan katılmıştır. Deneklere frengi oldukları bilindikleri halde frengili oldukları da söylenmemiş. Yalnızca KÖTÜ KAN sahibi oldukları bildirilerek tedavisiz bir çalışmaya alınmışlar. Amaç, tedavi edilmeyen frengi olgularındaki gidişi incelemek.

Bu çalışmanın yapıldığına ilişkin açıklama kamuoyuyla paylaşıldığında deneklerden 28’inin doğrudan frengi nedeniyle, 100’ünün de frengiyle ilişkili durumlardan ötürü öldükleri anlaşılmaktadır. Ayrıca, 40 deneğin eşlerine bu hastalığı bulaştırdıkları ve buna bağlı olarak 19 çocuğun anne karnında frengiye yakalanarak dünyaya geldikleri ortaya çıkmıştır.

Her ne kadar frengi siyahlar arasında yaygın olsa da, tedavisiz çalışmaya katılan tüm deneklerin siyahlardan oluşması açık bir ırk ayrımcılığı anlamına da gelmektedir. Bu çalışmaya hekim olarak katılan beyazların sessizliği de döneme damgasını vurmuş olan ırk ayrımcılığının olağan bir durum olarak kabul edilmesiyle yakından ilintilidir.

GUATEMALA DENEYLERİ 3

Sınırları içindeki frengi deneyini sürdüren ABD bu deneyimini sınır ötesine taşımış. Tuskegee Deneyleri’nin son evrelerinde çalışmaya katılan Dr John Charles Cutler öncülüğündeki Guatemala Deneyleri 1946-1948 yılları arasında gerçekleştirilmiş. Doktorlar aydınlatılmış onamları alınmayan askerlere, hayat kadınlarına, mahpuslara ve zihinsel geriliği olanlara frengi ve başka cinsel hastalıkları bulaştırmışlar.

Bu deneyler sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı : 86!

Bundan da önce 1943-44 yıllarında Guatemala’daki Terra Haute Hapishanesi’nde cinsel yolla bulaşan hastalılarla ilgili olarak yapılmış bir çalışmanın Guatemala’daki deneylere öncü niteliğinde olduğu kabul edilmektedir. Çalışmada deneklere hastalık bulaştırılarak cinsel yolla bulaşan hastalıklarda önleyici yöntemlerin araştırılması amaçlanmış. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü, Pan Amerikan Sağlık Kurumu ve Guatemala’daki bazı bakanlıkların destek verdiği çalışmaya 1500 dolayında deneğin katılması sağlanmış. Bu çalışmanın sonuçları hiçbir şekilde yayımlanmamış.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi çalışmanın hiçbir şekilde etik olmadığı saptamasını yapmış.

İnsanlığa karşı işlenmiş suç kapsamında ABD Başkanı Barrack Obama 2010’da Guatemala Başkanı Alvaro Colom’dan resmen özür dilemiş. Hatta, bu çalışma aracılığıyla işlenen suçun Nazi doktorlarının işlediklerinden farklı olmadığı yorumları bile yapılmış.

Zarar gören denek yakınları Johns Hopkins Üniversitesi, Bristol-Myers-Squibb ilâç firması ve Rockefeller Vakfı’na dava açmışlar.

Bu dört dörtlük insanlık suçu ne kadar biliniyor? Emperyalizmin kirli yüzü ne denli tanınıyor soruları irdelenmeye değer olsa gerek!

KÜBA’DA DANG ATEŞİ SALGINI 4,5

Yaklaşık 40 yıl önce 1981’de Küba’da başgösteren etkeni virüs olan Dang Ateşi salgını 101’i çocuk olmak üzere 158 can almış. Sivrisineklerin bulaştırdığı ölümcül olabilen bu hastalığın ABD kaynaklı olduğu yıllar sonra yapılan araştırmalar sonucu ortaya konulabilmiş. Aynı anda Küba’nın üç bölgesinde birden başgöstermesinin yanı sıra virüsün ilk kez 1944’te ABD üssü de bulunan Yeni Gine’de izole edilmiş olması dikkat çekici ayrıntılar olarak belirlenmiş. 2008’de Küba’da yapılan simülasyonda 1981 salgını ile Yeni Gine’de izole edilen virüs arasında göz ardı edilemeyecek benzerlikler saptanmış.

Irak’a saldırmak için Saddam’ın elinde biyolojik silah bulunduğu savları yalan çıksa da ABD’nin Küba’ya Dang Ateşi virüsüyle saldırısı yıllar sonra da olsa kanıtlanmış olduğu bir gerçek.

Yazının başlığındaki soruya dönecek olursak! Tarihte yaşananlara bakarak “evet” yanıtı verilebilir bu soruya. Ancak, Corona virüs salgınına ilişkin böyle bir savı doğrulayacak kanıt bulunmadığı (en azından şimdilik) kesindir. Kanıt ve dayanak olmaksızın bu varsayımı dile getirmek komplo kuramcılığına denk düşer.

Diğer yandan, Çin’de başlayan salgının Çin’e ve Çinlilere karşı yürütülen bir psikolojik algı eylemine dönüştüğü de kuşkusuzdur.

Yakın tarihte mikroplarla ilgili çalışmalar kapsamında sabıka dosyası kabarık olanların insanlığı utandıran söylemler yayması ironik olduğu kadar ibretlik bir gelişme olsa gerektir.

1 Michael V. Uschan, Forty Years of Medical Racism : The Tuskegee Experiments, Lucent Books, 2006.

2 James H. Jones, Bad Blood The Tuskegee Syphilis Experiment, The Free Press, 1993.

3 https://en.wikipedia.org/wiki/Guatemala_syphilis_experiments

4https://cuba-solidarity.org.uk/news/article/2943/study-confirms-that-us-introduced-dengue-fever-in-cuba-in-1981

5 https://haber.sol.org.tr/dunya/kubada-yuzlerce-kisinin-olumune-neden-olan-hastaligi-abd-yaymis-144598?fbclid=IwAR2lfuU4kWLW9zNsMAs5eVkxChA2HhS341mlKnrzasypWDiL8WMJlQ2ovdI

KORONA VİRÜS BİYOLOJİK SİLAH MI?” için bir yorum

  1. İlginç bir yaklaşım.Üç deneyi de bilmiyordum. Aramış bulmuşsunuz. Tebrikler.

    Android’de Yahoo Postadan gönderildi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s