HDP TUTKUSU

Kimilerinin bitip tükenmek bilmeyen HDP tutkusu bir kez daha alevlenmişe benziyor. Olanı biteni görmezden gelip her fırsatta terörle özdeşleştiği kuşkusuz olan HDP’yle dayanışma adı altında terör destekçiliği tarihteki yerini bir kez daha alıyor.

Hafta başında ulusal ölçekte ivme kazanan HDP tutkusu pek çok sendika, meslek kuruluşu ve demokratik kitle örgütünü bir kez daha kullanışlı aygıtlara dönüştürdü. Bir hekim olarak Türk Tabipleri Birliği ve onun dümen suyundaki tabip odalarının HDP tutkusuyla yakından ilgili oldum, olmayı sürdürüyorum.

Kimi tabip odaları ve hekim toplulukları TTB’nin bu aymaz ve sorumsuz tutumuna her zaman olduğu gibi hak ettiği tepkiyi vermekte gecikmediler.

Hekim kamuoyunun meslek kuruluşu TTB’ye ve tabip odalarına her geçen gün azalan ve kaybolmaya yüz tutan ilgisi (ilgisizliği) HDP tutkusuyla ve dolayısı ile de terörle içli dışlılığı tartışılmaz olan TTB’ye iktidarını koruma fırsatı sunan biricik etkendir. Meslek kuruluşundan umudu keserek uzaklaşan, iki senede bir yapılan tabip odası seçimlerine bile katılmaktan uzak duran hekim topluluğunun gövdesi marjinalliğin kitabını yazanların ekmeğine yağ sürmüş oluyor. Bu durumun oldukça farkında olan marjinal örgütler topluluğu da sayabileceğimiz TTB yönetimine egemen olan koalisyon hekimleri kendi meslek kuruluşlarından uzak tutmak için gerekeni yapmayı her geçen gün daha iyi kavrıyor.

TTB ve onunla birlikte davranan tabip odalarının üsteleyici HDP tutkusunu biraz da bu açıdan irdelemekte ve algılamakta yarar var.

Ulusal ölçekteki HDP tutkusu dün akşam İzmir’de pek çok kurumun düzenleyicisi olduğu bir açık hava toplantısıyla diri tutuldu. Düzenleme kuruluna baktığımızda sendikalar, meslek kuruluşları ve onlara eşlik eden irili ufaklı demokratik kitle örgütleri dikkat çekmekteydi. Bir hekim ve eski bir tabip odası yöneticisi olarak kürsüdeki düzenleme kurulu üyeleri arasında İzmir Tabip Odası Başkanı’nı görünce hiç şaşırmadım. Göründükleri gibi olmamayı hüner sayarak ve böylelikle hekimlerin aklını çelerek Oda yönetimine geldiklerinin ibretlik belgesi gibiydi bu manzara.

İzmir Tabip Odası Başkanı Düzenleme Kurulu üyesi olarak platformda. Biraz utangaç ve ürkek olsa da…

Hekimlerin, hekimliğin ve toplum sağlığının içinde bulunduğu koşulları ve karşı karşıya kaldığı sorunları bilmesem bu manzara karşısında içim rahatlayabilirdi.

Öyle ya!

Hekimlerin, hekimliğin ve toplum sağlığının sorunları çözülmüş olmalıydı ki tabip odası başkanı bir partiyle dayanışma amacı güder görünen terör destekçiliği etkinliğinde boy göstermekteydi.

Şaka bir yana!

HDP’nin terörle ilişkisini bir yana bırakalım! Bir siyasi parti olduğunu var sayalım! Hekimliğin ve sağlığın dağlarca sorunu varken İzmir Tabip Odası Başkanı’nın böylesi bir etkinlikte hem de düzenleme kurulunda yer alarak boy göstermekte sakınca görmemesi nasıl yorumlanmalı?

Enerjisini, zamanını ve daha da önemlisi saygınlığını böylesi ortamlarda sorumsuzca harcayanların hekimlerin ve toplumun yüzüne bakacak ve onların güvenini kazanacak hali kalır mı?

Böyle davrananlar hekimler, hekimlik ve toplum sağlığı için çaba ve etkinlik gösterecek güç bulabilir mi kendisinde?

Az öncekileri ve benzeri soruları hekim meslek kuruluşunu kabul edilemez amaçlara alet edenlere kaç kez sorduğumuzu ben de unuttum.

Yazıyı yanıtı ilgiyle beklenen sorularla bitirelim!

TTB’ye egemen olan marjinal örgütler koalisyonu hekimleri kendisinden uzak tutarak iktidarını korumayı ve pekiştirmeyi sürdürecek mi?

Yoksa hekimler bir şekilde artık yeter deyip HDP tutkusuyla kendisini gösteren terör destekçiliğinin iktidarına son verecek mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s